Hirudoterapie aneb léčba pijavicemi
Že se vám tihle drobní tvorové vůbec nelíbí? Možná není divu, protože do roztomilých ptáčků nebo koťátek mají skutečně velmi daleko. Na druhou stranu, když se podíváme na jejich přínos pro naše zdraví, není důvod je nenávidět – spíše bychom jim mohli poděkovat za cenné služby. Léčbu pomocí pijavic praktikovali učenci nejen v Asii, ale v antickém Řecku, pečlivě popsaná je i ve studiích zakladatele moderního lékařství Hippokrata. Mimochodem, nepomohou jen se samotnou fyzickou bolestí, ale odstraní i její původní příčinu. Tajemství se skrývá v jejich slinách, jakkoliv to zní na první pohled trochu neesteticky a podivínsky…
Stovka různých látek na cestě ke zdraví
Pijavic bychom napočítali v přírodě na několik stovek druhů, ale jen tři z nich se hodí pro léčbu různých chorob. Malý červ, jenž je opravdu na první pohled nevzhledný, dokáže působením svých slin ránu dezinfikovat a působit opravdu do hloubky. Hirudoterapie je tedy stará skoro jako lidstvo samo, ale v moderní době, po dlouhých generacích na okraji a v zapomnění, prochází renesancí. Oblíbili si ji američtí a němečtí pacienti, přináší výsledky, jde o nenáročnou léčebnou metodu, kterou si může dopřát mnoho lidí.
Ekzém, otoky končetin, ale také artróza a slabá imunita. Přesně s těmito neduhy – a samozřejmě nejen s nimi – může pomoci právě hirudoterapie. Sliny pijavic obsahují přes stovku aktivních látek, které jsou pomocníkem na cestě za lepší imunitou, pročistí organismus nebo působí velmi dobře i proti bolesti. Nejde sice o nějaký elixír, po kterém omládneme o padesát let a někomu by možná mohlo vadit, že pijavice dostává svému jménu a doslova pije krev pacientů – ale zhodnoťme tyto drobné tvory bez hněvu a zaujatosti, jak říká oblíbený slogan dávných historiků.
Cévní choroby, vysoký tlak i hemeroidy
Hirudoterapie zabírá na různé zdravotní problémy – od křečových žil po hemoroidy, od různých zánětů až po zvýšený krevní tlak, který pomáhá dostat konečně do stabilních a normálních hodnot. Pijavice se přitom mohou chovat i v domácích podmínkách a přiložit na konkrétní místa na těle vždy, když je třeba. Stačí sklenice s čistou vodou, ve které nesmí být ani náznakem cítit chlór, přičemž je samozřejmě nutné životadárnou kapalinu zhruba třikrát týdně vyměnit. Když pijavicím dopřejete místy trochu vlastní krve, dá se říci, že budou vlastně šťastné. Nezapomeňte ale, že…
- Diagnóza je vždy různá, takže bez konzultace se zkušeným hirudoterapeutem nic nezačínejte.
- Pozor, pijavice není univerzální – „půjčování“ v rámci rodiny by nemuselo být dobrým krokem. Už jen proto, že pijí krev a mohou tak bohužel touto cestou přenášet různé choroby.
- Hirudoterapie trvá řádově desítky minut, vyhraďte si proto čas a nebuďte nervózní!
Nebojte, pijavice nejsou strašákem nebo problémem, právě naopak. Na vašem těle budou aktivní asi půl hodiny a jejich aktivita se rozhodně nepojí s bolestí. Přirovnejme pijavici k tenké jehličce, která se jemně zapíchne pod kůži a okamžitě vám vstříkne anestetikum. Přesně tak se totiž pijavice v přírodě chovají, protože jinak by se jim nepodařilo přežít dostatečně dlouho, než se nasytí krve svých hostitelů. Pokud bude místo kousnutí ještě po aplikaci pijavice mírně krvácet, nebojte se. Je to zcela přirozený jev, protože pijavice má v těle enzym, o který se s hostitelem ráda podělí a usnadňuje si s ním pití krve. Tento enzym totiž působí proti přirozené srážlivosti, není nebezpečný a brzy vám také z těla zmizí.
Hirudoterapie | 1 ks aplikované pijavice 250,- Kč včetně konzultace i materiálů |